Nakladatelství Pavel Mervart

NEVRÁTILI SE – MRTVI JSOU: POMNÍKY A PAMĚTNÍ DESKY OBĚTEM PRVNÍ SVĚTOVÉ VÁLKY V OKRESE NÁCHOD

Obálka knihy: Nevrátili se – mrtvi jsou: Pomníky a pamětní desky obětem první světové války v okrese Náchod

Jan Čížek, Věra Vlčková

Cena 539 Kč
Běžná cena 599 Kč
Sleva 10% (60 Kč)
Dostupnost Skladem
Poštovné ZDARMA
Koupit knihu

Nevrátili se – mrtvi jsou: Pomníky a pamětní desky obětem první světové války v okrese Náchod

Pomníky, pamětní desky a kenotafy umístěné v našich obcích vyjadřují pietní vzpomínku na ty, kteří se do svých rodných domovů nevrátili a položili své životy ve Velké válce 1914–1918. Každé jméno na pomníku, pamětní desce a v kronikářském záznamu nese lidský příběh, připomíná bolest nad ztrátou života, je vzpomínkou na zemřelého, který měl své místo v rodině, obci, společnosti, ale nebylo mu dáno naplnit svůj životní osud. Padl, zemřel – zachovejme v paměti jeho jméno. 
Cílem autorů této knihy bylo nalézt, zdokumentovat a popsat podobu, stav i historii vzniku všech pomníků a pamětních desek připomínajících první světovou válku na území současného okresu Náchod. Příprava knihy začala hledáním a shromažďování materiálů spolu se získáváním fotodokumentace jednotlivých pomníků, průzkumem obecních, školních, farních, spolkových i soukromých pamětních knih a kronik, dohledáváním archivních dokumentů.
Stranou zájmu nezůstal ani život obyvatel v době vypuknutí války, ve válečných letech, a narůstající tragika celého válečného období. Vojenské stránce se věnují kapitoly popisující působení Východočechů v rakousko-uherské armádě, zejména v pěším pluku č. 18, a v československých legiích. Pro úplnost jsou připomenuti také tvůrci pomníků, podán rozbor pomníků z hlediska typologického a uměleckého.

Další informace o knize

Počet stran 740
Typ Vázaná
Rok vydání 2018
ISBN 978-80-746-5294-3
Rozměry 165 x 238 mm